Autostrady w Chorwacji to drogi, których właściwie nie sposób ominąć, jeśli chcemy szybko i sprawnie poruszać się po tym pięknym, turystycznym kraju własnym lub wypożyczonym samochodem. Chociaż sieć komunikacji publicznej jest tam dość rozwinięta – wszystko zależy oczywiście od regionu – to właśnie samochód daje nam największą swobodę, jeśli chodzi o odwiedzane miejsca. Więcej czasu spędzimy na zwiedzaniu, mniej – w podróży, co jest niewątpliwie zaletą.
Pamiętajmy jednak, ze autostrady w Chorwacji nieco różnią się od naszych. Panują tu inne przepisy i systemy opłat, a my, jako goście, mamy obowiązek je respektować. Właśnie dlatego powstał nasz poradnik – podpowiadamy, co wyróżnia autostrady w Chorwacji i co warto wiedzieć, nim zaczniemy się nimi poruszać.
Autostrady w Chorwacji – informacje ogólne
Według obowiązującego w tym rejonie Europy prawa, autostrady w Chorwacji to drogi o co najmniej trzech pasach ruchu (może w to być wliczany także pas awaryjny) i dopuszczalnej prędkości powyżej 80 kilometrów na godzinę. Musi być oczywiście oznaczona stosownym znakiem. Warto wiedzieć, że sieć autostrad jest w tym kraju bardzo rozbudowana. Liczy sobie około 1400 km, podczas gdy w prawie pięć razy większej Polsce jest to 1700 km.
Zobacz też: Autostrady w Hiszpanii
Chorwacja to często wybierany kierunek turystyczny. Ten kraj leżący na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej ma nam wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu zarówno malownicze góry, jak i cudne wybrzeże Morza Adriatyckiego. Nic więc dziwnego, że tak chętnie tam jeździmy, a wtedy przyda się podstawowa, praktyczna weidza o autostradach w Chorwacji.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Jakie są autostrady w Chorwacji?
Zacznijmy od tego, że słowo autostrada w języku chorwackim brzmi: autocesta. Jest to więc jedno z podstawowych słówek, które warto przyswoić przed podróżą. Drogi tego typu oznaczone są specjalnym znakiem, który bez trudu rozpoznają również polscy kierowcy. Piktogram pozostaje bardzo podobny i przypomina dwa pasy ruchu, przecięte wiaduktem. W przeciwieństwie do naszego znaku D-9, tło nie jest niebieskie, tylko zielone, a cały znak ma format kwadratu, nie prostokąta. W Chorwacji znajdziemy 11 autostrad: od A1 do A11, z których najdłuższe są A1 (550 km) i A3 (306 km).
Sprawdź także: Autostrady w Szwajcarii
Autostrady w Chorwacji – dopuszczalna prędkość
Jaka jest dopuszczalna prędkość na autostradach w Chorwacji? Wszystko zależy od tego, jakim pojazdem się poruszamy. Górny limit prędkości wynosi 130 kilometrów na godzinę. Dotyczy on jednak samochodów osobowych. Jeśli poruszamy się osobówką z przyczepą, kamperem, ciężarówką lub ciężarówką z naczepą, musimy zdjąć nogę z gazu. W przeciwnym wypadku zostaniemy bowiem ukarani za przekroczenie prędkości powyżej 90 kilometrów na godzinę.
Przepisy na autostradzie w Chorwacji
Jak wiemy, przepisy ruchu drogowego dotyczą nie tylko dopuszczalnej prędkości. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa szkodzi, i chociaż trudno od nas wymagać, żebyśmy wczytywali się w chorwackie kodeksy, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Bez obaw, zazwyczaj wynikają one ze zdrowego rozsądku i nietrudno ich przestrzegać. Warto wiedzieć, że na autostradach w Chorwacji:
- Dzieci do 5 roku życia należy przewozić w foteliku z europejską homologacją, a dzieci do 12 roku życia nie wolno przewozić na przednim siedzeniu.
- Motocykliści mają obowiązek posiadania kasku.
- Nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego.
- Wszyscy pasażerowie samochodu, jak również kierowca, mają obowiązek zapięcia pasów.
- I dobra wiadomość – polskie prawo jazdy jest honorowane również w Chorwacji.
Mogą zainteresować Cię: Autostrady w Portugalii
Mandaty na autostradzie w Chorwacji
Jak wygląda sytuacja, gdy złamiemy powyższe lub inne przepisy na autostradzie w Chorwacji? Z większością tamtejszych policjantów lepiej lub gorzej dogadamy się po angielsku. Jako obcokrajowcy, musimy niestety opłacić mandat na miejscu lub na najbliższej poczcie, nie mamy możliwości zrobić tego później. Jeśli zdarzy nam się spowodować kolizję, musimy się liczyć z tym, że policjanci skierują sprawę do sądu.
Płatne autostrady w Chorwacji / Winiety
Kierowcy często pytają, czy na autostradzie w Chorwacji trzeba kupować winiety. To doskonale znany nam system z autostrad czeskich, niemieckich i innych. Na szczęście, w Chorwacji on nie występuje. Opłaty na autostradzie są pobierane, ale w podobny sposób, jak w Polsce – na bramkach. Należy pobrać bilet przy wjeździe na autostradę, a następnie opłacić go przy zjeździe. Możemy też skorzystać z narzędzia podobnego do polskiego ViaToll / e-Toll, które na autostradzie w Chorwacji nazywa się ENC.
Ile kosztuje autostrada w Chorwacji?
No właśnie – to chyba najbardziej nurtująca kwestia dla kierowców. Jaki jest koszt przejazdu autostradą? Nie możemy mówić o jednoznacznych kwotach, ponieważ są one zmienne, a do tego zależą od gabarytu samochodu, odległości i trasy, a nawet tego, czy jedziemy w sezonie letnim. Koszt przejechania całego kraju autostradą to około 150-180 złotych. Najmniej zapłacą kierowcy motocykli, nieco więcej – osobówek, za to ze wzrostem kosztów muszą się liczyć właściciele samochodów z przyczepą, kamperów i ciężarówek.
Zobacz też: Autostrady w Holandii
Stacje benzynowe na autostradach w Chorwacji
Mimo małego spalania na tego typu drodze, prawdopodobnie prędzej czy później będziemy musieli zatankować. Pamiętajmy, że stacje benzynowe przy autostradach w Chorwacji są znacznie droższe od tego typu przybytków przy innych, mniej uczęszczanych drogach. Zdecydowanie warto więc zjechać z autostrady i poszukać innego miejsca do tankowania. Najpopularniejsze sieci stacji paliw w Chorwacji to między innymi Tifon, INA, Lukoil, Crodux czy Petrol. Ceny paliwa w Chorwacji są nieznacznie niższe od tych w Polsce, jednak różnica nie jest bardzo duża, raczej jej nie odczujemy. Na większości stacji benzynowych możemy płacić w kunach lub w euro.
Numery alarmowe na autostradach w Chorwacji
Przydatne numery na autostradach w Chorwacji mogą nam dosłownie uratować życie. Nikt nie zakłada czarnego scenariusza, zwłaszcza podczas urlopu, jednak wydatek może zdarzyć się wszędzie. W takim przypadku możemy użyć europejskiego numeru alarmowego – 112. Na policję w Chorwacji zadzwonimy, wybierając 192, na straż pożarną 193, a na pogotowie 194. Numer na pomoc drogową w Chorwacji to 1987.
Jesteśmy ciekawi, jak często zdarzało Wam się jeździć autostradami w Chorwacji? Jak je oceniacie? Czy Waszym zdaniem są lepsze od polskich? Dajcie znać w sekcji komentarzy!
No cóż, autostrady w Chorwacji nie umywają się do niemieckich, ale i tak bardzo ułatwiają podróż 😉 Cieszę się, że jest ich tak dużo. Łatwiej objechać Chorwację i można więcej zobaczyć!