Austria ze względu na swoje położenie jest bardzo często krajem tranzytowym. Z tego też powodu warto wiedzieć nieco więcej na temat austriackich autostrad i dróg szybkiego ruchu.
Ogólnie sieć drogowa w Austrii jest bardzo dobrze rozwinięta i jeździ się tu komfortowo. Jednak aby poruszać się autostradami i drogami ekspresowymi trzeba wykupić winietę. Mało tego, nawet ten zakup nie sprawia, że nie będziemy zmuszeni do dodatkowych opłat.
W Austrii bowiem, za przejazd przez niektóre tunele oraz odcinki trzeba zapłacić ekstra.
Autostrady w Austrii
Łączna liczba sieci autostrad w Austrii liczy ponad 1700 kilometrów, natomiast dróg ekspresowych niecałe 500 kilometrów. Najdłuższe odcinki to autostrada A2 – Sud Autobahn (377 km) oraz autostrada A1 – West Autobahn (292 km).
Łączą one tereny zachodnie ze wschodnimi oraz północ z południem.
Autostrady w Austrii są oznaczone literą A oraz cyfrą, co ciekawe część z nich nosi nazwę związaną z kierunkiem lub regionem przez który prowadzi. Natomiast drogi ekspresowe są oznaczone literą S oraz numerem.
Winiety w Austrii
Mimo iż wykupienie winiet w Austrii nie jest obowiązkowe, to jednak trudno będzie nam przejechać przez ten kraj omijając płatne drogi.
Nie jest to niemożliwe, ale ciężkie do wykonania.
Dlatego dla własnego komfortu i bezproblemowego przejazdu przez Austrię, warto wykupić winietę.
Rodzaje winiet ze względu na okres ich obowiązywania:
- 10 dniowa – ważna dokładnie dziesięć dni kalendarzowych
- 2 miesięczna – ważna przez dokładnie dwa miesiące np. od 13 maja do 13 lipca
- roczna – ważna dokładnie przez 12 miesięcy. Wyjątkiem jest zakup 1 grudnia np. 2018 roku, kiedy to winieta będzie obowiązywać aż do stycznia 2020 roku.
Innym podział winiet jest ten ze względu na rodzaj pojazdu i tak wyróżniamy winiety:
- dla motocykli
- dla samochodów do 3,5 tony (również z przyczepą)
Ile kosztują winiety w Austrii?
Sprawdźmy! Zanim jednak o winietach w Austrii to upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Ceny winiet w Austrii
Motocykl:
- 10 dniowa kosztuje 5,30 euro
- 2 miesięczna kosztuje 13,40 euro
- roczna na motocykl kosztuje 35,50 euro
Auto do 3,5 tony:
- 10 dniowa kosztuje 9,20 euro
- 2 miesięczna kosztuje 26,80 euro
- roczna na samochód kosztuje 89,20 euro
W Austrii dla pojazdów powyżej 3,5 tony obowiązuje inny system opłat za przemieszczanie się autostradami i drogami ekspresowymi. Potrzebne jest do tego specjalne urządzenie przymocowane do przedniej szyby – Go Box, za pomocą którego naliczane są opłaty.
Sprzęt jest do nabycia w punktach sprzedaży wzdłuż najważniejszych dróg w Austrii lub na przejściach granicznych. Natomiast same opłaty drogowe są naliczane ze względu na ilość przejechanych kilometrów oraz liczbę osi danego pojazdu.
Wiesz już ile kosztuje winieta w Austrii. Sprawdź teraz gdzie najlepiej ją kupić. Zobacz też jak wygląda kwestia winiet i autostrad w Czechach.
Gdzie kupić winietę w Austrii?
Winiety w Austrii kupimy w jednym z 6 tysięcy punków sprzedaży – https://www.asfinag.at/toll/sales-outlets/#PointOfSaleMap.
Między innymi na stacjach benzynowych, w kioskach oraz na przejściach granicznych.
Warto szukać symbolu autostrady (białej na czerwonym tle) na drzwiach czy w oknach sklepów.
Innym rozwiązaniem, wprowadzonym w 2018 roku jest zakup winiet przez internet. Bez wychodzenia z domu, bez klejenia na szybę możemy łatwo nabyć prawo do poruszania się po płatnych autostradach i drogach ekspresowych w Austrii.
Czy winiety na Austrię można kupić przez internet?
Pewnie!
Wystarczy wejść na stronę https://shop.asfinag.at/en/ i wybrać interesującą nas winietę. Jest ona bezpośrednio powiązana z naszym numerem rejestracyjnym samochodu i pozwala ominąć pośredników, którzy austriackie winiety sprzedają także u nas w kraju, oczywiście za odpowiednio wyższą cenę (prowizja).
Trzeba jedynie pamiętać o tym, że zakupiona przez internet winieta zyskuje ważność dopiero po 18-stu dniach od zakupu.
Dlatego też trzeba nieco szybciej pomyśleć o jej nabyciu, jeszcze przed planowaną podróżą. Zakup jest banalnie prosty, wchodzimy na stronę, wybieramy rodzaj winiety, wpisujemy numer rejestracyjny auta oraz nasz adres e-mail, ustalamy rodzaj płatności (karta, PayPal, przelew online), płacimy i czekamy na potwierdzenie zakupu na e-mailu.
Gdzie i jak umieścić tradycyjną winietę w Austrii?
Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup tradycyjnej winiety, która ma formę naklejki. Trzeba będzie ją odpowiednio umieścić na przedniej szybie naszego samochodu – w lewym górnym rogu lub pod lusterkiem wstecznym.
Tak by winieta była dobrze widoczna.
Nienaklejona winieta jest nieważna, tak samo jak przeklejana.
Jeśli natomiast chodzi o motocykl to winietę musimy umieścić albo na widełkach albo na zbiorniku z paliwem. Warto zachować również dolny jej odcinek, który może przydać się podczas kontroli.
Natomiast jeśli chodzi o wypełnianie winiety, to zazwyczaj robi to sprzedawca tuż po zakupie. Kiedy jednak kupujemy ją na później, wówczas sami musimy ją odpowiednio przedziurkować. Trzeba wybrać tylko odpowiedni dzień (od 1 do 31) oraz miesiąc (od 1 do 11 albo Dez16, czyli grudzień).
Sprawdź też winiety i autostrady w Słowenii.
Co grozi za brak winiety w Austrii?
Brak winiety w Austrii to mandat w wysokości 120 euro za samochód i 65 euro za motocykl. Jeśli nie przyjmiemy mandatu grozi nam sąd i kara do 3000 tysięcy euro. Kontrolę przeprowadza nie tylko policja, ale także kontrolerzy z firmy ASFINAG, która jest odpowiedzialna za drogi ekspresowe i autostrady w Austrii. Oprócz tego część odcinków posiada monitoring video, który także kontroluje opłaty na drogach.
Jeśli więc nawet nikt nas po drodze nie zatrzyma, to i tak bez winiet możemy spodziewać się mandatu, który przyjdzie po powrocie do domu.
Zobacz jak wyglądają winiety w Austrii, ile kosztują, gdzie je kupić i gdzie przykleić:
Dodatkowo płatne odcinki autostrad w Austrii
Niestety czasem wykupienie winiety nie wystarczy i trzeba będzie opłacić dodatkowo niektóre tunele lub inne odcinki drogi. Wjazd na nie następuje przez bramki, w których uiszcza się opłatę.
- A9 – Bosrucktunnel (5 euro), Gleinalmtunnel (8,50 euro)
- A10 – Katschbergtunnel/Tauerntunnel (11 euro)
- A11 – Karawankentunnel (7 euro)
- A13 – Hangbrücken Schönberg-Matrei (9,50 euro)
- S16 – Arlbergtunnel (9,50 euro)
Co jeszcze warto wiedzieć na temat autostrad i dróg ekspresowych w Austrii?
Informacje o korkach, utrudnieniach na drogach czy remontach dowiemy się ze strony firmy ASFINAG (Autobahnen– und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft) tam też warto sprawdzać aktualne ceny winiet oraz z miejscowych stacji radiowych.
Jakie są ograniczenia prędkości na autostradach w Austrii?
Dopuszczalna prędkość na autostradach w Austrii to 130 km/h dla samochodów osobowych i motocykli. Jeśli jedziemy z przyczepą będzie to tylko 100 km/h. Jest także ograniczenie prędkości oddolne, gdyż pojazdy muszą poruszać się przynajmniej 60 km/h by móc wjechać na autostradę.
Policja austriacka jest znana ze swoich szczegółowych kontroli i za zły stan techniczny naszego pojazdu i braki w wyposażeniu grożą nie tylko wysokie mandaty, ale także zabranie tablic rejestracyjnych, jak i konfiskacja samego auta.
Podobnie jak u nas w Austrii trzeba jeździć z zapiętymi pasami i z włączonymi światłami przez cały rok. Nie można rozmawiać przez telefon podczas jazdy, chyba że w zestawie głośnomówiącym. Na wyposażeniu musimy mieć apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową. A od 1 listopada do 15 kwietnia wszystkie pojazdy muszą mieć wymienione opony na zimowe. Jeśli chodzi o spożycie alkoholu to w Austrii dopuszczalnego jego ilość we krwi to 0,1 promila.
Po więcej informacji warto zajrzeć także pod ten adres gdzie dowiecie się więcej o autostradach i drogach szybkiego ruchu w Austrii.
W razie wypadku, kiedy są poszkodowani trzeba zadzwonić nie tylko po pogotowie, ale i po policję. Natomiast w przypadku samej stłuczki, nie jest to konieczne.
- telefony do pomocy drogowej: ÖAMTC 120, ARBÖ 123
- telefony alarmowe: straż pożarna 122, policja 133, pogotowie 144
- telefon do operatora płatnych dróg: 0800 400 12 400 (Austria i Niemcy) i +43 1 955 12 66 (pozostałe kraje)
- Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Austrii – +43 1 87015 100
- Ambasada RP w Austrii, numer dyżurny (tylko w nagłych przypadkach) – +43 699 180 70 105
Mapa sieci autostrad w Austrii
Zobacz na mapie samochodowej jak rozkładają się poszczególne autostrady oraz drogi szybkiego ruchu w Austrii:
Jakie są Wasze wrażenia i opinie dotyczące podróżowania drogami szybkiego i autostradami ruchu w Austrii?