Bułgaria, tak jak inne europejskie państwa posiada swoją sieć autostrad oraz dróg ekspresowych. Podobnie jak w innych krajach, korzystanie z nich jest płatne, poprzez wprowadzony system winiet.
Ogólny stan dróg w Bułgarii można określić jako przyzwoity. Autostrady prezentują sobą normalny, europejski poziom. Natomiast mniejsze drogi są dobrze oznaczone, a ich stan techniczny jest podobny do tego co znamy z Polski.
W skrócie mówiąc, tragedii nie ma.
Jeśli chodzi o autostrady to temat jest rozwojowy. Aktualnie w Bułgarii jest prawie 800 kilometrów autostrad, w głównej mierze skupionych na trasach wiodących do i z Sofii. Jednak, co ważne władze mają w planach dalszą ich rozbudowę, tak by powstało kolejne 700 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad, które łączyć będą cały kraj.
Nas szczególnie będzie zapewne interesować trasa A1 i A2, które docelowo będą łączyć stolicę z wybrzeżem bułgarskim.
Autostrady w Bułgarii
Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak, że mamy w Bułgarii 8 autostrad: Trakija, Hemus, Struma, Marica, Czerno more, Ljulin, Kalotina oraz Veliko Tarnovo – Rousse. Jednak zaledwie cztery z nich są w pełni ukończone. Najdłuższą trasą jest autostrada Trakija o długości 360 km, którą uwaga budowano przez ponad 40 lat! Oprócz tego ukończone są także drogi: Marica (117 km), Ljulin (19 km) i północna styczna (16,5 km).
Docelowo mają one łączyć te miejscowości na mapie:
- A1 Trakija od granicy z Serbią – Sofia – Płowdiw – Stara Zagora – Burgas
- A2 Hemus Sofia – Botewgrad – Wielkie Tyrnowo – Szumen – Warna
- A3 Struma Pernik – Błagojewgrad – Sandanski – do granicy z Grecją
- A4 Marica Pyrwomaj – Chaskowo – Charmanil – do granicy z Turcją
- A5 Czerno more Warna – Obzor – Słoneczny Brzeg – Nesebyr – Burgas
- A6 Ljulin Sofia – Pernik
- A7 Kalotina Sofia – Kałotina – do granicy z Serbią
- planowana autostrada łącząca Veliko Tarnovo – Rousse – aż do granicy z Rumunią
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Winiety w Bułgarii
Aby poruszać się autostradami i drogami szybkiego ruchu w Bułgarii trzeba wykupić winietę. Do niedawna była ona do nabycia jedynie w formie naklejki. Dokładnie od tego roku jest również możliwość wykupienia winiety przez internet, w formie elektronicznej. Niestety nie ma możliwości ominięcia opłat za autostrady, jeśli chcemy przejechać przez Bułgarię, czy to na wybrzeże czy dalej do innych krajów.
Gdzie kupimy winietę w Bułgarii?
Po przekroczeniu granicy musimy jak najszybciej nabyć winietę. Najlepiej więc kupić ją po prostu przez internet. To nie tylko szybki i wygodny sposób, ale i nie ma potem problemu z odklejaniem winiet z szyby. E-winiety kupimy na stronach internetowych: https://www.bgtoll.bg/ i https://vinetki.bg/ Oprócz internetu i aplikacji mobilnych, winiety można również kupić w samoobsługowych automatach postawionych w takich miejscach jak stacje benzynowe czy na przejściach granicznych. Winiety w formie naklejki od tego roku są już w ogóle wycofane ze sprzedaży. Jeśli jednak mamy takową i jest ona jeszcze ważna, to nadal oczywiście możemy się poruszać po bułgarskich autostradach. Rok 2019 jest czasem przejściowym, potem w Bułgarii dostępne będą tylko e-winiety.
Rodzaje winiet w Bułgarii
Winiety w Bułgarii są podzielone ze względu na rodzaj, czy raczej wielkość pojazdu. I tak wszystkie samochody osobowe do 3,5 tony, przewożące do 8 osób plus kierowcę, to kategoria winiety K3. Oprócz tego pod nią podchodzą także auta z przyczepą, ale ich waga całościowa nie może przekraczać 3,5 tony. Co ciekawe motory i motocykle poruszają się po Bułgarii bez opłat.
Drugim podziałem winiet jest ten ten czasowy. Do wyboru mamy winiety:
- weekendową – ważną od południa w piątek do 23.59 w niedzielę
- tygodniową – ważną przez siedem kolejnych dni
- miesięczną – ważną dokładnie od momentu zakupu, przez miesiąc do dnia poprzedzającego datę zakupu (np. od 12 czerwca do 11 lipca, do godziny 23.59)
- kwartalną – ważną podobnie jak miesięczna tyle, że na trzy miesiące (np. od 20 maja do 19 sierpnia, do godziny 23.59)
- roczną – ważną dokładnie od dnia zakupu, przez rok do dnia poprzedzającego datę zakupu (np. od 4 marca 2019 roku do 3 marca, do godziny 23.59 2020 roku)
Ceny winiet w Bułgarii
W końcu przechodzimy do sedna, czyli ile zapłacimy za przyjemność podróżowania po autostradach w Bułgarii. Sprawa aktualnie wygląda tak:
- winieta weekendowa kosztuje 10 lewów (5 euro)
- winieta tygodniowa kosztuje 15 lewów (8 euro)
- winieta miesięczna kosztuje 30 lewów (15 euro)
- winieta kwartalna kosztuje 54 lewów (28 euro)
- winieta roczna kosztuje 97 lewów (50 euro)
Jeszcze do niedawna ceny winiet były podawane w euro. Obecnie jednak powrócono do podawania cen w obowiązującej w Bułgarii walucie, czyli w lewach. Jeśli chodzi o podwyżki, to ceny winiet nie zmieniły się zbyt mocno, na przestrzeni lat.
Na koniec małe ostrzeżenie, jeśli przyszłoby komuś do głowy, by jednak nie kupić winiety, to za ich brak bułgarska policja kasuje kierowce po 300 lewów.
Opłaty za przeprawy promowe oraz przejazdy przez mosty w Bułgarii
Oprócz zakupu winiet, możemy także być zmuszeni do opłat za przeprawę promową przez Dunaj lub jeden z mostów na granicy rumuńsko-bułgarskiej. W zależności oczywiście od wybranej trasy.
Cena przeprawy promowej przez Dunaj (Oriachowo – Beket):
- samochód osobowy 33 lewów (17 euro)
- samochód osobowy + przyczepa 39 lewów (20 euro)
- motocykl 4 lewa (2 euro)
- pasażer 2 lewa (1 euro)
Cena przejazdu przez Most Nowej Europy (Calafat – Widyń)
- samochody osobowe do 8-miu miejsc plus kierowca 12 lewów (6 euro)
- samochody/autobusy od 9 do 23 miejsc, razem z kierowcą 23 lewów (12 euro)
Cena przejazdu przez Most Przyjaźni (Giurgiu – Ruse)
- samochody osobowe do 8-miu miejsc plus kierowca 4 lewa (2 euro)
- samochody/autobusy od 9 do 23 miejsc, razem z kierowcą 23 lewów (12 euro)
Co jeszcze warto wiedzieć, podróżując po drogach i autostradach w Bułgarii?
Jeśli chodzi o przepisy drogowe, to w Bułgarii obowiązuje ograniczenie prędkości:
- w terenie zabudowanym do 50km/h
- poza terenem zabudowanym do 80km/h dla aut do 3,5 tony
- na autostradach do 100 km/h dla aut do 3,5 tony
Oprócz tego w Bułgarii należy podróżować w zapiętych pasach i z włączonymi światłami mijania (w terminie od 1 listopada do 1 marca). Obowiązkowym wyposażeniem w aucie jest: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe i gumowe rękawice. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Bułgarii to 0,5 promila. Używanie telefonu przez kierowce, podczas jazdy jest zabronione. Chyba że przez zestaw głośnomówiący. Ciekawostką jest też fakt, iż na używanie CB-radia w Bułgarii, trzeba mieć specjalne zezwolenie.
Jeśli chodzi o dzieci, to do 3 roku życia muszą one bezwzględnie podróżować w foteliku samochodowym z odpowiednimi atestami. Pozostałe latorośle poniżej 150 cm i 36 kg wagi również muszą korzystać z fotelików samochodowych i podwyższeń, aż do uzyskania odpowiedniego wzrostu i wagi.
Dokumenty potrzebne do podróżowania po Bułgarii samochodem
- prawo jazdy
- dowód osobisty/paszport
- dowód rejestracyjny
Jeśli samochód nie jest nasz, to potrzebne będzie także notarialnie potwierdzone zezwolenie od właściciela, przetłumaczone na język bułgarski, angielski, niemiecki lub francuski. Oprócz tego przyda się Zielona Karta, która w Bułgarii nie jest obowiązkowa. Jednak zawsze stanowi międzynarodowy dowód ubezpieczenia i dzięki niej można w razie wypadku, odzyskać potem odszkodowanie. Warto też na pewno zastanowić się nad ubezpieczeniem NNW i wykupieniem dodatkowej polisy zdrowotnej.
Przydatne numery alarmowe w Bułgarii
- 112 – międzynarodowy numer alarmowy
- 146 – pomoc drogowa
- 150 – pogotowie ratunkowe
- 160 – straż pożarna
- 166 – policja
- +359 2 902 3400 – Ambasada Polski w Sofii
- + 359 884 688 510 – numer dyżurny Ambasady RP w Bułgarii (tylko w nagłych przypadkach)
Jeśli interesuje Cię sama Bułgaria to odsyłamy do serwisu ibulgaria.pl gdzie znajdziesz praktyczny przewodnik turystyczny, który zawiera wszelkie niezbędne informacje do tego aby spędzić udane wakacje w Bułgarii i zapamiętać je na długo!
Mapa autostrad w Bułgarii
Zobacz jak rozkładają się autostrady w Bułgarii:
W BG dopuszczalna predkosc na autostradzie to 140km/h. Stan drog poza glownymi jest gorszy niz w PL, czesto gesto nieoznakowane dziury, koleiny, prawie zawsze brak namalowanych pasow i skrajni drogowych. Bulgarzy sa rowniez oszczedni jezeli chodzi o uzywanie kierunkowskazow.
W pełni się zgadzam z przedmówcą. Stan dróg w Bułgarii jest w opłakanym stanie, z wyjątkiem głównych tras. Pasy na drogach malowane wieki temu. Zalecam poruszać się jedynie głównymi trasami.