Jazda autostradami we Włoszech jest płatna. Jednak wbrew pozorom system opłat nie jest oparty, jak w większości państw europejskich na winietach. We Włoszech za poruszanie się konkretnymi autostradami trzeba zapłacić na bramkach (punktach poboru opłat).
Opłaty te uzależnione są od dwóch czynników, jakimi są: wielkość samochodu oraz długość przejechanej trasy.
Aby nieco ułatwić cały proces, szczególnie mieszkańcom, wprowadzono też urządzenie do elektronicznego poboru opłat, które cieszy się dużą popularnością wśród miejscowych kierowców.
Autostrady we Włoszech
Długość wszystkich autostrad we Włoszech to ponad 6400 kilometrów. Najstarszą i zarazem najdłuższą z nich jest A1, czyli tak zwana Autostrada Słońca, która ciągnie się przez prawie 760 kilometrów, wzdłuż włoskiego buta.
Tutejsze drogi szybkiego ruchu należą do jednych z najnowocześniejszych i stale modernizowanych, nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Co ciekawe to właśnie Włochy były pierwszym krajem, który rozpoczął budowę sieci autostrad. Pierwszy odcinek oddano do użytku we wrześniu 1921 roku. Trasa ta łączyła Mediolan z Varese. Swoją cegiełkę dołożył w tym przypadku Mussolini, który zarządził w ramach robót publicznych, właśnie budowę dróg szybkiego ruchu.
Obecnie sieć autostrad wygląda następująco:
A1 – Autostrada del Sole, łącząca północ (Mediolan) Włoszech z południem (Neapol). Bywa zatłoczona, ze względu na swoją popularność.
A2 – Autostrada Śródziemnomorska, która łączy Salerno z Reggio di Calabria.
A3 – ta autostrada przebiega przez jeden z biedniejszych regionów we Włoszech i łączy Neapol z Salerno.
A4 – Serenissima, jedna z bardziej obciążonych autostrad we Włoszech, ze względu na duże zaludnienie tego terenu. Łączy ona Turyn z Triestem.
A5 – to autostrada, która prowadzi z Turynu do tunelu pod górą Mont Blanc (granica włosko-francuska).
A6 – to autostrada, która łączy Turyn z Savoną. Bardzo malownicza trasa, która wiedzie tunelami i estakadami przez górzyste tereny Alp i Apenin.
A7 – Autostrada dei Fiori prowadząca z Mediolanu do Genui. Na jej trasie również przebiegają atrakcyjne estakady oraz tunele.
A8 – Autostrada dei Laghi łącząca Mediolan z Varese. To właśnie pierwsza trasa szybkiego ruchu na świecie. Bywa mocno zatłoczona.
A9 – Autostrada dei Laghi która prowadzi z Mediolanu do Como. Jedna z pierwszych tras szybkiego ruchu, o tyle ważna że łączy Włochy ze Szwajcarią oraz słoneczną Italię z północnymi regionami Europy.
A10 – Autostrada dei Fiori łącząca Ventimiglia z Genuą. Prowadzi aż do granicy Włoch z Francją. Po drodze wiedzie przez liczne atrakcyjne tunele oraz wiadukty.
A11 – Autostrada Firenze-Mare która prowadzi z Florencji, aż do autostrady A12 (lazurowej). Przy okazji łączy najważniejsze miasta Toskanii.
A12 – Autostrada Azzurra łącząca Rzym z Genuą. Biegnie wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego i Liguryjskiego, malowniczo przy wodzie i pod licznymi tunelami.
A13 – to autostrada z Bolonii do Padwy, która niejako łączy odcinek A1 z A4.
A14 – autostrada Adriatica, która łączy Bolonię z Tarent. To jedna z bardziej zatłoczonych tras latem, gdyż prowadzi przez popularne kurorty adriatyckie.
A15 – autostrada Autocamionale della Cisa prowadząca z Parmy do La Spezia. Połączona licznymi estakadami i tunelami, z dwu kilometrowym tunelem pod Przełęczą Cisa na czele.
A16 – Autostrada dei due mari łączy Neapol z miasteczkiem Canosa di Puglia, czyli geograficznie – wybrzeże Morza Tyrreńskiego z Adriatykiem, przecinając włoski but tuż pod ostrogą. Jest także łącznikiem Autostrady Słońca i Autostrady Adriatyckiej.
A18- to autostrada na Sycylii, która łączy Mesynę z Katanią. Co ciekawe ma dwa odcinki, drugi z nich łączy Syrakuzy z Noto i jest bezpłatny. Docelowo planowana jest budowa odcinka autostrady z Katanii do Syrakuzy.
A19 – kolejny odcinek autostrad na Sycylii. Tym razem prowadzący z Palermo do Katanii. Przebiega tylko w krótkim fragmencie przez wybrzeże Morza Tyrreńskiego, dalej wiedzie już przez sam interior wyspy.
A20 – autostrada na Sycylii łącząca Palermo z Mesyną. W Buonfornello łączy się z trasą A19.
A21 – Autostrada dei Vini prowadzi z Turynu do Brescii. Jej nazwa wiąże się z terenami winiarskimi, przez które przebiega. Autostrada Win łączy zachodnią i wschodnią część Niziny Padańskiej.
A22 – Autostrada del Brennero łączy Modenę z Przełęczą Brenner. To jedna z głównych tras prowadząca z Niemiec w południowe regiony Europy. Co ciekawe to także historyczny fragment autostrady, gdyż jako jeden z pierwszych prowadził przez górskie tereny.
A23 – Autostrada Alpe-Adria jest łącznikiem A4 oraz włosko-austriackiej granicy. Jest ważną trasą alpejską, która przebiega licznymi tunelami i estakadami, umożliwiając szybkie przemieszczenie się z Wiednia nad Morze Adriatyckie.
A24 – Autostrada dei Parchi prowadzi z Rzymu do Terano. Po drodze obfituje w liczne tunele, jednak tym najbardziej wyróżniającym się jest 10-cio kilometrowy, biegnący pod masywem Gran Sasso d’Italia.
A25 – Autostrada dei Parchi łączy stolicę Włoch z Pescarą. Jej nazwa ma związek z tym, że trasa prowadzi przez Park Narodowy Gran Sasso e Monti della Laga.
A26 – Autostrada dei Trafori prowadzi z Genui do miasteczka Gravellona Toce. Jej cechą charakterystyczną są liczne tunele, które przecinają Ligurię oraz Piemont.
A27 – to z kolei autostrada łącząca lotnisko w Wenecji (Mestre) z trasą A4, która dalej wiedzie do Belluno. To również jedna z bardziej uczęszczanych dróg w okresie wakacji letnich i zimowych.
A28 – autostrada ta łączy Pordenone z trasą A4 i A27, która jest popularna ze względu na turystykę w Dolomitach.
A29 – autostrada, która prowadzi z Palermo do miasta Mazara del Vallo na Sycylii. To właśnie na niej dokonano skutecznego zamachu na słynnego sędziego prowadzącego walkę z miejscową mafią.
A30 – to autostrada łącząca Caserta z Salerno, jednak z ominięciem Neapolu.
A31 – Autostrada della Val d’Astico prowadzi zgodnie z nazwą przez Dolinę Astico. Nie jest zbyt długa, ale w planach jest jej przedłużenie, aż do autostrady A22.
A32 – Autostrada del Frejus łączy Turyn z Tunelem de Frejus (granica włosko-francuska). Główna składowa szlaku transportowo-komunikacyjnego Turyn-Lyon.
A33 – Autostrada Asti-Cuneo, która została poprowadzona z Asti do Cuneo.
A53 – to odcinek autostrady łączący Bereguardo z miastem Pawia, który przy okazji łączy się z trasą A7.
A91 – L’Autostrada Roma-Fiumicino prowadzi z Rzymu do Fiumicino, gdzie jest położone najważniejsze lotnisko stolicy Włoch – im. Leonarda da Vinci.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Oprócz tego trzeba dodać wszystkie obwodnice największych miast Słonecznej Italii – Mediolanu (A50, A51, A52), Pawii (A54), Turynu(A55), Neapolu (A56), Mestre (A57), Rzymu (GRA- Grande Raccordo Anulare), Bolonii (RA01) i Katanii (RA15).
Zobacz ile kosztują winiety i autostrady w Słowenii.
Opłaty za autostrady Włochy
Opłatą są objęte wszystkie autostrady we Włoszech, z małymi wyjątkami. Dotyczy to głównie fragmentów tras w południowych, nie ma co ukrywać – biedniejszych terenów Italii. Z kolei za przejazd tunelami pod Alpami trzeba dodatkowo zapłacić.
System opłat we Włoszech zorganizowany jest w ten sposób, iż po wjechaniu na autostradę pobieramy bilet (biglietto). Bramki poboru opłat są zlokalizowane przy wszystkich zjazdach z tras szybkiego ruchu. To właśnie w nich będziemy musieli uiścić odpowiednią kwotę za przejazd, czyli liczbę pokonanych kilometrów. Zazwyczaj czekać tam będzie albo pracownik któremu trzeba zapłacić, albo maszyna do której trzeba będzie włożyć nasz bilet, a po wyświetleniu się kwoty, włożyć określoną ilość pieniędzy. Przed bramkami poboru opłat będą znajdowały się znaki – Alt Stazione.
Jak można zapłacić za autostrady we Włoszech?
Sposobów zapłaty za autostrady we Włoszech jest kilka. Można płacić po prostu gotówką, oczywiście w euro. Można też uregulować płatność kartami bankowymi (debetowymi, kredytowymi) lub paliwowymi.
Akceptowalne są także karty typu prepaid – Viacard, które można kupić na włoskich stacjach benzynowych. Do wyboru są nominały: 25, 50 i 75 euro. Jednak uwaga – karty Viacard nie są honorowane na Sycylii.
Osobną kwestią jest system elektronicznego poboru opłat – Telepass. Jednak do jego użytkowania jest potrzebny specjalny odbiornik, w którym są zapisane dane naszego pojazdu. Przejeżdżając przez bramki, nasze auto zostaje spisane i następnie przekazane do rozliczenia. Jeśli wjedziemy do nieodpowiedniej brami, to nasz samochód zostanie zatrzymany i ukarany opłatą manipulacyjną oraz normalną kwotą za przejazd. Dlatego warto uważać i ustawić się w kolejce do odpowiedniego punktu poboru opłat.
Podział pojazdów na kategorie we Włoszech
Jak już wspominaliśmy cena za przejazd autostradami zależy od ilości pokonanych kilometrów oraz od rodzaju naszego pojazdu. We Włoszech ogólnie istnieje podział na pięć kategorii, jednak tylko trzy z nich dotyczą samochodów osobowych i motocykli. Wygląda to następująco:
Kategoria A
Dotyczy motocykli, samochodów osobowych bez przyczepy oraz aut dostawczych i minivanów z dwoma osiami. A także minibusów, również o dwóch osiach, ale o przedniej osi nie przekraczającej 1,3 metra wysokości.
Kategoria B
To grupa pojazdów dostawczych, a także busów i kamperów o dwóch osiach, z przednią przekraczającą 1,3 metra wysokości. Kategoria B tyczy się także autobusów i samochodów ciężarowych z dwoma osiami.
3 osie
Do tej kategorii zaliczają się auta osobowe z przyczepą (w tym kempingową). Autobusy trzy-osiowe oraz kampery z przyczepą. W tej grupie znajdują się także auta ciężarowe, w tym także te ciągnące przyczepy o trzech osiach.
Więcej na tej stronie http://www.autostrade.it/en/il-pedaggio/le-classi-di-pedaggio.
Zobacz też ile kosztują winiety i autostrady w Austrii.
Ceny autostrad we Włoszech
Ceny za przejazd autostradami we Włoszech są zróżnicowane. Można przyjąć średnio, że za każde 100 kilometrów jazdy szybkimi drogami w Słonecznej Italii przyjdzie nam zapłacić 8-9 euro. Wszystko zależy od ich klasy oraz stopnia skomplikowania (w górskich terenach jest wyższa stawka). Opłaty te są ustalone przez koncesjonariuszy poszczególnych odcinków autostrad, a potem zatwierdzane przez rząd. Największym z nich jest spółka Autostrade per l’Italia, która nadzoruje prawie połowę wszystkich autostrad we Włoszech.
Dokładne ceny za poszczególne odcinki autostrad we Włoszech można sprawdzić w sieci – http://www.autostrade.it/autostrade_en-gis/gis.do Za pomocą tego elektronicznego kalkulatora, po wprowadzeniu miejsca wyjazdu oraz punktu docelowego, otrzymamy przybliżony koszt naszego przejazdu.
Przykładowe ceny przejazdu konkretnymi odcinkami włoskich autostrad:
Brennero-Rimini 33,40 euro
Tarvisio-Bibione 11,50 euro
Brennero-Wenecja 25,60 euro
Travisio-Rzym 54,60 euro
Brennero-Calabria 67,80 euro
Pozostałe informacje o autostradach we Włoszech
Na włoskich autostradach istnieje ograniczenie prędkości do 130km/h.
Przez cały rok jest obowiązek poruszania się z włączonymi światłami mijania (także za dnia).
Aby legalnie prowadzić samochód we Włoszech potrzebne jest nasze polskie prawo jazdy oraz dowód ubezpieczenia OC.
Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte u wszystkich pasażerów.
Dzieci do wzrostu 1,5 metra, muszą być przewożone w odpowiednich fotelikach samochodowych.
Limit alkoholu w wydychanym powietrzu we Włoszech wynosi 0,5 promila. Jednak nie dotyczy to zawodowych kierowców oraz osób, które posiadają prawo jazdy krócej, niż 3 lata. Wówczas we wydychanym powietrzu wynik musi być równy 0,0 promila.
Na wyposażeniu pojazdu, który prowadzimy musimy mieć kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy. Od 15 października do 15 kwietnia trzeba mieć założone opony zimowe lub łańcuchy śniegowe.
W nocy mandaty nakładane przez włoską policję za wykroczenia, rosną o 30% w stosunku do dziennej pory.
Przed wyjazdem do Włoch swoim własnym samochodem warto także zapoznać się z portalem turystycznym iwlochy.pl, który przygotował specjalny poradni i przewodnik turystyczny dla wszystkich tych, którzy chcą spędzić udane wczasy i wakacje we Włoszech bez żadnych zmartwień.
Ważne numery telefonów we Włoszech:
112 – carabinieri
113 – policja
115 – straż pożarna
118 – pierwsza pomoc
116 – pomoc drogowa (ACI)
+39 06 36 204 200 – Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej we Włoszech
+39 335 599 5212 – telefon dyżurny Ambasady RP we Włoszech (tylko w nagłych przypadkach)
Mapa autostrad we Włoszech
Zobacz na mapie rozmieszczenie autostrad we Włoszech: