Sieć drogową w Czechach tworzą autostrady oraz drogi dla pojazdów samochodowych. Te pierwsze mają przede wszystkim łączyć ze sobą główne czeskie miasta, ale także współtworzyć międzynarodowe korytarze transportowe.
Autostrady w Czechach z wyjątkiem krótkich odcinków obwodnic głównych miast są płatne, więc aby się nimi poruszać trzeba wykupić winietę.
Aktualnie jeszcze jest to tylko forma naklejki, którą trzeba umieścić na przedniej szybie pojazdu, jednak od 2021 roku ma się to zmienić na rzecz e-winiety.
Winietach w Czechach napiszemy w dalszej części poradnika. Teraz skupmy się na samych autostradach.
Autostrady w Czechach
Obecnie całkowita długość autostrad w Czechach wynosi ponad 1200 kilometrów. W budowie jest prawie 80 dodatkowych kilometrów, a w przyszłości łączna ilość tego rodzaju dróg ma wynieść ponad 2100 kilometrów.
Autostradami w Czechach zarządza Dyrekcja Dróg i Autostrad.
Autostrady w Czechach są oznaczone literką D i cyferkami: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 35, 43, 46, 48, 49, 52, 55 i 56. Łącznie ich długość wynosi dokładnie 1243 kilometry, czyli 58% z tego co jest planowane.
Poznajmy teraz oznaczenia wszystkich autostrad w Czechach:
- D0 – to obwodnica stolicy Czech, czyli Pragi
- D1 – łączy zachód kraju ze wschodem i jest przy okazji najdłuższą drogą w Czechach. Dokładnie łączy ona Pragę z Brnem, Vyskovem, Kromieryżem, Przerówem, Lipnikiem nad Becvou, Ostrawą, aż do Wierzniowic.
- D2 – to z kolei fragment międzynarodowego szlaku E65, który na czeskiej ziemi łączy Brno z Brzecławem.
- D3 – docelowo ta autostrada będzie łączyć stolicę Czech z Taborem, Czeskimi Budziejowicami, aż do Dolni Trebonin.
- D4 – ta autostrada ma prawie 90 km długości i łączy Pragę z miastem Pribram
- D5 – to autostrada łącząca Pragę z Pilznem i dalej aż do granicy z Niemcami w Rozvadovie
- D6 – trasa ta wiedzie od stolicy Czech, przez Karlowe Vary, aż do Cheb.
- D7 – autostrada, która łączy Pragę z Chomutovem.
- D8 – łączy stolicę Czech z Roudnice nad Labem, Lovosice, Uście nad Łabą, aż do Petrovice u Chabarovic.
- D10 – kolejna część międzynarodowej trasy E65, która łączy Pragę z Turnov.
- D11 – to odcinek autostrady, który łączy stolicę Czech z Hradec Kralove i Jaromerem.
- D35 – to fragment europejskiej trasy E442, łączy ona obecnie Ołomuniec i Lipnik na Becvou.
- D43 – dopiero jest planowana budowa tej autostrady i ma ona łączyć Brno z Moravską Trebovą.
- D46 – to odcinek trasy międzynarodowej, który łączy Ołomuniec z autostradą D1
- D48 – ta autostrada częściowo jest jeszcze w budowie. Ma docelowo łączyć Belotín, Frydek-Místek z Czeskim Cieszynem.
- D49 – to planowana do budowy autostrada, która ma łączyć drogę D1 ze słowacką granicą.
- D52 – to część europejskiej trasy E461, która łączy Brno, autostradę D1 oraz Pohorelice. W przyszłości ma łączyć się z granicą austriacką w miejscowości Mikulov.
- D55 – to odcinek autostrady, który docelowo ma łączyć Ołomuniec z Brzecławiem.
- D56 – to z kolei krótki (12 km) odcinek autostrady, który łączy Ostrawę z Frydek-Mistkiem.
Warto też dodać, że do końca 2015 roku w Czechach istniały autostrady i drogi ekspresowe. Jednak od 2016 roku funkcjonują jedynie autostrady. Część dróg ekspresowych stała się częścią sieci autostrad, z kolei te o niższym standardzie stały się drogami dla pojazdów samochodowych.
Teraz przejdźmy do omówienia wspomnianych winiet. Zobacz ile kosztują winiety w Czechach, gdzie je kupić i na jak długo?
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Winiety w Czechach
Pierwsza i podstawowa sprawa! Winiety w Czechach nie są obowiązkowe. Jednak by przemieszczać się autostradami, trzeba je zakupić. Jeśli chodzi o pojazdy do 3,5 tony to należy kupić winietę w formie naklejki i nalepić ją na przednią szybę.
Samochody ciężarowe i auta powyżej 3,5 tony mają swój system poboru opłat, w postaci myta. Natomiast motocykle są całkowicie zwolnione z kosztów poruszania się autostradami w Czechach.
Odcinki czeskich autostrad za które nie musimy płacić, to jak już wcześniej wspominaliśmy – głównie obwodnice dużych miast, takich jak na przykład: Ostrawa, Brno, Pilzno czy nawet fragmentami drogi wokół Pragi.
Oprócz tego bezpłatna jest także autostrada D6 (Karłowe Wary do Chebu) i część D8 – od Uścia nad Łabą do niemieckiej granicy.
Tutaj dorzucimy jeszcze oznaczenia bezpłatnych jak i płatnych odcinków autostrad w Czechach:
Rodzaje winiet w Czechach
W Czechach do wyboru mamy trzy rodzaje winiet, podzielone ze względu na czas użytkowania autostrad:
- winieta 10-dniowa – oznaczona literką D, ważna od zaznaczonej daty przez kolejne dziesięć dni kalendarzowych.
- winieta miesięczna – oznaczona literką M, ważna od zaznaczonej daty do dokładnie takiej samej następnego miesiąca (np. od 5 maja do 5 czerwca). Przy czym jeśli wykupimy winietę np. dnia 31 stycznia, to winieta obowiązuje do ostatniego dnia następnego miesiąca (np. do 28 lutego).
- winieta roczna – oznaczona literką R, jej ważność to 12 miesięcy, jednak kupiona w grudniu np. 2019 roku będzie obowiązywać przez cały 2020 rok, aż do 31 stycznia 2021 roku.
Ile kosztuje winieta w Czechach? Sprawdźmy!
Ceny winiet w Czechach
Cena winiety w Czechach, jak wszędzie jest uzależniona od czasu na jaki chcemy ją wykupić, i tak:
- winieta 10 dniowa kosztuje 310 CZK (czeskich koron)
- winieta miesięczna kosztuje 440 CZK
- winieta roczna kosztuje 1500 CZK
Zobacz jak wyglądają aktualne winiety w Czechach:
Skoro wiemy już jak wyglądają oraz jaka jest cena winiet w Czechach warto teraz przejść do tematu, który omówi to gdzie najlepiej kupić winiety w Czechach.
Gdzie kupimy winiety w Czechach?
Winiety najlepiej kupować tuż po przekroczeniu czeskiej granicy, gdyż zdarza się tak, iż zakup przed granicą z Czechami może wiązać się z zawyżonymi cenami (nawet i o 30%). Do tego winiety na terenie Czech mają gwarancję obowiązku ich sprzedaży po ustalonej stałej cenie.
Dobrą informacją jest też fakt, iż od ubiegłego roku ceny winiet w Czechach nie wzrosły.
Winiety kupimy na stacjach benzynowych, na byłych przejściach granicznych, na poczcie i w sklepach typu Albert czy Globus oraz wielu innych punktach handlowych, oznaczonych specjalną naklejką. Ich listę można sprawdzić na stronie https://www.sfdi.cz/en/vignettes/2019-highway-vignettes/sales-points/ wpisując miasto w którym jesteśmy, albo do którego zmierzamy.
Ok, masz już winietę czeską… co teraz? Gdzie ją przykleić?
Co zrobić z winietą po zakupie?
Po zakupie z winietą należy postępować według instrukcji na niej zawartej. Przede wszystkim należy wypełnić rubrykę z numerem rejestracyjnym, wpisując go długopisem we dwóch wskazanych miejscach.
Trzeba też, jeśli sprzedawca tego wcześniej nie zrobił, przedziurkować winietę, z datą od kiedy ma ona obowiązywać. Rocznej winiety nie dziurkujemy, gdyż ma ona z góry określony okres ważności.
Następnie naklejamy większą jej część na przednią szybę, a mniejszą zachowujemy do ewentualnej kontroli. Naklejona winieta musi być dobrze widoczna, więc najlepiej umieścić ją w prawym, dolnym rogu. Wszystkie nieważne winiety trzeba też usunąć.
Odklejona winieta nie nadaje się już do ponownego naklejenia. W razie zmiany numerów rejestracyjnych auta, winieta nie podlega wymianie. Wówczas w przypadku kontroli należy przedstawić dokument potwierdzający zmianę numerów rejestracyjnych.
Co nam grozi jeśli nie mamy ważnej i aktualnej winiety w Czechach?
Mandat za brak winiety
Brak ważnej winiety grozi karą w postaci mandatu w wysokości od 5000 do 15000 koron czeskich, płatnym na miejscu gotówką. Jeśli dojdzie do postępowania sądowego, wówczas może grozić grzywna do 100000 koron czeskich.
Winieta bez wpisanych numerów rejestracyjnych, nie naklejona na szybę lub wypełniona ołówkiem jest nieważna. Także brak dolnej części winiety oraz większa liczba naklejonych winiet na szybę, mogą być ukarane mandatem.
Teraz kilka słów o limitach prędkości na autostradach w Czechach.
Co jeszcze warto wiedzieć o ruchu samochodowym w Czechach?
Dopuszczalne prędkości w Czechach to:
- 130 km/h na autostradzie (do 80km/h w terenie zabudowanym)
- 110 km/h na drogach szybkiego ruchu (do 80km/h w terenie zabudowanym)
- 90 km/h poza terenem zabudowanym
- 50 km/h w terenie zabudowanym
Lepiej przestrzegać tych wartości, bo czeska policja jest bardzo wyczulona na przekraczanie prędkości oraz jazdę pod wpływem alkoholu i innych zakazanych używek. Mandat za przekroczenie prędkości nawet paru kilometrów na godzinę, może wynieść od 1500 do 10000 czeskich koron.
Do tego przy znacznym przekroczeniu limitu (już o około 20km/h) policja może dodatkowo ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na terenie Czech, na okres od miesiąca do pół roku.
Natomiast za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i środków odurzających grozi kara nawet do 50000 CZK. Plus dostaje się zakaz na prowadzenie pojazdów na terenie Czech do dwóch lat. Jeśli nie zgodzimy się na badanie krwi na obecność alkoholu, będziemy także traktowani jak osoba pijana.
Mało tego każde złamanie przepisów ruchu drogowego jest podobnie jak u nas karane punktami. Po uzbieraniu ponad dwunastu punktów dostajemy zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach na czas roku oraz odbierane jest nam czasowo prawo jazdy. Jeśli mimo to będziemy prowadzić auto, to czeka też na nas bonus w postaci kary od 25000 do 50000 CZK. Mandat można zarobić także parkując w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Rzut oka na autostrady w Czechach z punktu widzenia kierowcy:
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ponadto w Czechach trzeba:
- używać świateł mijania przez cały rok
- należy jeździć w zapiętych pasach bezpieczeństwa
- w samochodzie musi być na wyposażeniu apteczka, trójkąt i kamizelka odblaskowe, zapasowe bezpieczniki i żarówki oraz klucz do kół, podnośnik do auta i koło zapasowe.
- dzieci do 150cm i do 36 kg muszą jeździć w fotelikach
- stojąc w korku na autostradzie, trzeba utworzyć wolny pas do przejazdu samochodów uprzywilejowanych
- opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, jeśli wymagają tego warunki pogodowe
- aby rozmawiać podczas jazdy, trzeba korzystać z zestawu głośnomówiącego
- w razie poważnych wypadków zawsze trzeba powiadamiać policję
Na koniec jeszcze kilka ważnych informacji:
Ważne numery telefonów w Czechach
Międzynarodowy numer alarmowy – 112
Pogotowie – 155
Straż pożarna- 150
Policja – 158
Policja miejska – 156
Pomoc drogowa – +420 800 280 281
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Czechach – +420 257 099 500
Ambasada RP w Czechach numer alarmowy (tylko w nagłych przypadkach) – +420 724 984 823
Ile kosztuje paliwo w Czechach na stacjach benzynowych?
Średnie ceny paliw na stacjach benzynowych w Czechach
Pb 95 – 30,50 CZK
Pb98 – 32,80 CZK
ON – 29,80 CZK
LPG – 15 CZK
Opinie o autostradach w Czechach
Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze opinie o autostradach w Czechach, winietach ich cenach oraz o mandatach i cenach paliw.
Mapa autostrad w Czechach
Sprawdź na mapie rozmieszczenie autostrad w Czechach: