Autostrady w Hiszpanii należą do jednych z lepszych w Europie. Podróżowanie nimi jest komfortowe i bezpieczne. Dobrze rozbudowana sieć dróg w Hiszpanii pozwala w miarę szybko dotrzeć do każdego zakątka tego kraju. Jednak najważniejszym aspektem jest fakt, że oprócz płatnych odcinków autostrad, można tu przejechać dokładnie tą samą trasę, drogami ekspresowymi, za które nie płacimy. Taka równorzędna alternatywa powoduje nie tylko brak tłoku na jezdni, ale także spore oszczędności dla tych, którzy nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na przejazd.
Stan dróg w Hiszpanii jest wynikiem uprzednich inwestycji i dofinansowania z Unii Europejskiej, które miały miejsce w latach 90-tych ubiegłego wieku. Wówczas cała sieć drogowa została odnowiona i przebudowana, dzięki czemu obecnie po tak dużym kraju jakim jest Hiszpania, można bez problemu się poruszać samochodem. Długość autostrad i dróg ekspresowych przekracza tu już 17 tysięcy kilometrów. Część z nich jest pod pieczą Krajowej Sieci Dróg, w związku z czym trasy te są zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg, czyli de facto przez hiszpański rząd.
Rodzaje dróg w Hiszpanii
W Hiszpanii można rozróżnić cztery rodzaje dróg:
- Płatne autostrady, które są oznaczone literkami AP (od hiszpańskiego słowa autopista) oraz odpowiednimi cyferkami, na niebieskim tle. Warto pamiętać, że obwodnice większych miast oznaczone AP i liczbami są bezpłatne.
- Drogi ekspresowe, zwane też bezpłatnymi autostradami ze względu na ich równie dobrą jakość. Drogi te są oznaczone literką A (od hiszpańskiego słowa autovía), oraz odpowiednią cyferką, także na niebieskim tle. To właśnie te trasy są bezpłatną alternatywą do podróżowania po Hiszpanii, bo bardzo często biegnącą równolegle do autostrad.
- Drogi krajowe to trasy oznaczone literką N oraz trzema cyframi, na czerwonym tle.
- Drogi lokalne są oznaczone literkami i liczbami na żółtym tle.
- Drogi gminne to z kolei trasy oznakowane literkami i cyframi na pomarańczowym lub zielonym tle.
Autostrady w Hiszpanii
Autostrady w Hiszpanii są komfortowe i bezpieczne, korzystając z nich mamy pewność że szybko dotrzemy do celu. Jednak w obecnej sytuacji i alternatywie jakimi są bezpłatne drogi ekspresowe, tracą nieco na swojej ważności.
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Główne autostrady w Hiszpanii to:
– AP-1 (autostrada północna) łącząca Burgos z Armiñón
– AP-2 (autostrada Saragossa-Morze Śródziemne) prowadząca z Sarragossy do El Vendrell
– AP-4 (autostrada południowa) wiodąca z Sewilli do Kadyksu
– AP-6 (autostrada północno-zachodnia) która biegnie z Collado Villalba do Adanero
– AP-7 (autostrada śródziemnomorska) prowadzi od granicy francuskiej do Guadiaro
– AP-8 (autostrada kantabryjska) łączy Behobie z Bilbao
– AP-9 (autostrada atlantycka) wiedzie z miasta Ferrol ku granicy z Portugalią
– AP-15 biegnie z Medinaceli do Villabona
– AP-17 prowadzi z Barcelony do Ripoll
– AP-36 łączy Ocaña z La Roda
– AP-41 wiedzie z Madrytu do Kordowy
– AP-46 biegnie z Alto de las Pedrizas do Malagi
– AP-51 prowadzi z Villacastin do Ávila
– AP-53 łączy Orense z Santiago de Compostela
– AP-61 wiedzie z San Rafael do Segowii
– AP-68 (autostrada baskijsko-aragońska) która biegnie z Bilbao do Sarragossy
– AP-69 prowadzi z Kantabrii do Haro
– AP-71 łączy León z Astorga
Część odcinków jest jeszcze w budowie, więc warto przed wyjazdem sprawdzić postęp w ich realizacji.
Oprócz tego w Hiszpanii mamy pięć autostrad promienistych, które okalają stolicę w Madrycie i są oznaczone literką R. Łączą się z drogami ekspresowymi A-1, A-2, A-3, A-4, A-5 i A-6.
- R-1 to autostrada na trasie Madryt-El-Molar
- R-2 prowadzi z Madrytu do Guadalajara
- R-3 docelowo będzie łączyć Madryt z Tarancón
- R-4 wiedzie ze stolicy Hiszpanii do Ocaña
- R-5 biegnie z Madrytu do Navalcarnero
Zobacz także autostrady w Portugalii.
Drogi szybkiego ruchu w Hiszpanii
Tak jak już kilkukrotnie wspominaliśmy drogi ekspresowe w Hiszpanii są w doskonałym stanie. Dodatkowo w przeważającej części prowadzą trasą równolegle do autostrad. Do tego są darmowe, dlatego wiele osób poleca podróżowanie właśnie nimi. Skoro nic się nie traci, to po co przepłacać.
Drogi ekspresowe poszczególnych wspólnot autonomicznych mają swoje odpowiednie oznakowanie. I tak w Andaluzji jest to literka A oraz trzy cyferki, w Asturii to AS, a na Balearach MA. Oznaczenie dróg ekspresowych w Estremadura to EX, w Kastylii La Mancha to CM, natomiast w Kastylii i León to CL. Na Wyspach Kanaryjskich oznakowanie tych tras jest uzależnione od konkretnej wyspy i tak na Gran Canarii jest to GC, a na Teneryfie odpowiednio TF. W Katalonii drogi ekspresowe są oznaczone literką C, a w Walencji – CV. Galicja ma trasy oznakowane literami GA, Madryt MA oraz samą literą M, a w Murcji trasy te są opatrzone symbolem MU.
W Kraju Basków jedna z dróg ekspresowych jest oznakowana BI (ta prowadząca z Bilbao do Mungii), a dwie pozostałe literkami GI.
Winiety w Hiszpanii
W Hiszpanii nie istnieje system opłat oparty na winietach. Płaci się tu na tak zwanych bramkach, za każdy przejechany odcinek autostrady. Zazwyczaj płatne odcinki dróg są zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy na podstawie zawartej umowy. Do tego płatne autostrady są oznakowane symbolem płatności – czerwonym kółkiem.
Opłaty drogowe w Hiszpanii
Opłaty drogowe w Hiszpanii są regulowane na bramkach. Można na nich płacić gotówką w euro, bądź kartą. Ich wysokość zależy przede wszystkim od długości konkretnego odcinka oraz oczywiście od rodzaju pojazdu, jakim podróżujemy.
W Hiszpanii rozróżnia się w cenniku trzy główne grupy pojazdów:
- kategoria pierwsza obejmuje tak zwane lekkie pojazdy: motocykle, samochody osobowe, minibusy i minivany oraz małe auta dostawcze. Także samochody osobowe z przyczepami (bez kół bliźniaczych)
- kategoria druga to cięższe pojazdy: autobusy i samochody ciężarowe o dwóch i trzech osiach, furgonetki, minibusy i auta osobowe z przyczepą (z kołami bliźniakami)
- do trzeciej kategorii zalicza się przede wszystkie ciężkie auta, typu autobusy i ciężarówki z czterema i więcej osiami.
Konkretną kwotę za przejazd autostradą w Hiszpanii można sprawdzić na przykład na rządowej stronie – https://www.mitma.es/carreteras/peajes-actuales Średnio licząc za każde przejechane 100 kilometrów w Hiszpanii zapłacimy około 10 euro.
Wysokość opłat za przejechany odcinek autostrady w Hiszpanii zależy również od konkretnego dnia tygodnia, czy będzie to dzień powszedni, weekend czy święto. Oprócz tego wpływ na ostateczny rachunek ma także fakt, czy jest to sezon wakacyjny oraz konkretne godziny naszego przejazdu. Niestety podczas letniego wypoczynku czy też godzin szczytu, za przejazd autostradą w Hiszpanii pobierana jest nieco wyższa opłata.
Nadal porównując ceny autostrad z Polski i te obowiązujące w Hiszpanii, wychodzi na to że to my mamy u siebie droższe drogi szybkiego ruchu.
Co jeszcze warto wiedzieć podróżując po autostradach i drogach ekspresowych w Hiszpanii?
Poruszając się po Hiszpanii samochodem, warto przestrzegać tutejszych przepisów drogowych, gdyż mandaty są tu wyjątkowo bolesne finansowo. Lepiej zdjąć nogę z gazu, niż przekonać się o ich wysokości.
Dla zainteresowanych – ilość alkoholu we krwi powyżej 1,2 promila może spotkać się z nałożeniem mandatu w wysokości nawet 70 tysięcy euro! Natomiast przekroczenie prędkości o 50 kilometrów, wiąże się z karą około tysiąca euro.
Zobacz także autostrady we Francji.
Jeśli chodzi o ograniczenie prędkości to w Hiszpanii:
- w terenie zabudowanym jeździmy do 50 km/h
- poza terenem zabudowanym możemy zwiększyć prędkość do 90 km/h, w przypadku dróg drugiej kategorii
- w przypadku dróg pierwszej kategorii możemy jechać do 100 km/h
- na drogach ekspresowych możemy jechać do 120 km/h
- jeśli drogi ekspresowe przebiegają na terenach zabudowanych, wówczas należy zdjąć nogę z gazu i jechać do 80 km/h
- natomiast na autostradach jeździmy do 120 km/h
- kiedy autostrada przebiega przez teren zabudowany zwalniamy do 80 km/h
Warto też dodać, że po autostradach należy poruszać się minimalnie z prędkością przynajmniej 60 km/h.
Do prowadzenia pojazdu w Hiszpanii wystarczy nasze prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem oraz OC. Do tego potrzebny jest także oczywiście ważny dokument tożsamości, czyli dowód osobisty bądź paszport. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą mieć zapięte pasy, a jazda na światłach mijania nie jest obowiązkowa przez cały rok. Używamy ich w nocy i w tunelach oraz kiedy na drodze są złe warunki atmosferyczne.
W każdym samochodzie poruszającym się po Hiszpanii musi być na wyposażeniu: trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla wszystkich w aucie, zapasowe żarówki, a także koło zapasowe wraz z narzędziami do jego wymiany. Apteczka czy gaśnica, nie są tu obowiązkowym wyposażeniem. Zimą przydadzą się opony zimowe, a także łańcuchy jeśli jedziemy w górskie rejony. Co ciekawe, jeśli kierowca używa okularów, to w Hiszpanii prowadząc musi mieć ich drugą, zapasową parę.
Jeśli chodzi o dzieci, to w Hiszpanii do 12 roku życia czy wzrostu 1,35 m, muszą one podróżować w odpowiednio dobranych fotelikach. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Jeśli ma on prawo jazdy krócej, niż dwa lata wówczas ten próg to tylko 0,29 promila. Nie można tu także rozmawiać podczas jazdy, ani przez telefon, ani przez zestaw słuchawkowy. Jedynym dozwolonym elementem w Hiszpanii jest zestaw głośnomówiący. Jeśli ciągniemy ze sobą przyczepę, to oprócz dodatkowych lusterek bocznych, musi być ona wyposażona w dodatkowy trójkąt ostrzegawczy.
Ważne numery telefonów w Hiszpanii
- 112 numer alarmowy
- 092 policja
- 080 straż pożarna
- 061 pogotowie ratunkowe
- +34 91 594 93 47 pomoc drogowa
- +34 913 736 605 Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej
Proponuję zaktualizować ograniczenia prędkości, ponieważ przepisy zmieniły się od maja 2021 i w terenie zabudowanym są nowe ograniczenia:
20 km/h – jeżeli jezdnia jest współdzielona z pieszymi
30 km/h – jeżeli jest po jednym pasie ruchu w każdą stronę
50 km/h – jeżeli są minimum 2 pasy ruchu w każdą stronę
Dodatkowo artykuł wprowadza w błąd, ponieważ dodatkowa para okularów nie jest obowiązkowa od 2015 roku,
Chciałem wkleić linki do źródeł, ale strona na to nie pozwala…