Autostrady na Słowacji

Sieć autostrad oraz dróg ekspresowych na Słowacji jest dość nierównomiernie rozłożona. Więcej tras szybkiego ruchu mamy w zachodniej części tego kraju, aczkolwiek wiele z nich jest jeszcze w fazie budowy i planowania.

Oczywiście bez problemu dojedziemy tu do wszystkich miast i atrakcji turystycznych, po prostu drogami krajowymi.

Nie mniej jednak szybciej i bardziej komfortowo poruszać się będziemy po Słowacji autostradami. Przy czym, tak jak w pozostałych krajach europejskich za lepszą jakość trzeba zapłacić. System opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi na Słowacji jest oparty na winietach, które od 2016 roku są dostępne jedynie w formie elektronicznej.

Czasy naklejki na przedniej szybie, raczej bezpowrotnie minęły.

Winiety w Słowacji

Winiety w Słowacji nie są obowiązkowe. Oznacza to, że jeśli nie będziemy korzystać z autostrad i dróg szybkiego ruchu, to nie musimy uiszczać opłaty za przejazdy. Przykładowo jeśli jedziemy na narty do Słowacji w wysokie góry, to bez problemu dostaniemy się tam, bez przejazdu płatnymi odcinkami. Podróż z północy na południe tego kraju, również nie wymaga zakupu winiet. ’

Autostrady w Słowacji
Autostrady w Słowacji / Winiety i opłaty drogowe w Słowacji / Gdzie kupić winiety w Słowacji?

Jednak jeśli przyjeżdżamy na Słowację, by przykładowo zwiedzić stolicę – Bratysławę i inne atrakcyjne miasta, wówczas warto rozważyć taki zakup.

Winiety na poruszanie się autostradami i drogami ekspresowymi na Słowacji muszą wykupić:

  1. pojazdy dwuśladowe do 3,5 tony (w tym także auta z przyczepą, jeśli ich masa całkowita wraz z nią nie przekracza 3,5 tony)
  2. pojazdy dwuśladowe z kategorii M1, bez względu na ich maksymalną masę
  3. zespoły pojazdów dwuśladowych, w którego skład wchodzi pojazd z kategorii: M1, N1, M1G i N1G, bez względu na całkowitą maksymalną masę całego zespołu

Jeśli chodzi o motocyklistów, to na Słowacji są oni zwolnieni z opłat za jazdę autostradami i drogami ekspresowymi. Natomiast samochody ciężarowe są objęte innym systemem opłat – https://www.emyto.sk/pl/

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%. Sprawdź promocje!

Ubezpieczenie oc ac

Ubezpieczenie OC / AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu. Nawet do 50% taniej!

Gdzie kupić winietę na Słowacji?

Winiety na Słowacji kupimy w jednym z wielu punktów je sprzedających (https://eznamka.sk/pl/customer-points/pos-list). Zazwyczaj są to stacje benzynowe, miejsca przygraniczne z samoobsługowymi automatami oraz co ciekawe urzędy pocztowe.

Jednak najwygodniejszym sposobem na zakup winiety na Słowacji są strony internetowe: https://eznamka.sk/selfcare/purchase bądź https://w-ww.ndsas.sk/en/charging/electronic-vignette.

Elektroniczny system opłat za korzystanie ze słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu został wprowadzony w 2016 roku. Od tego czasu nie trzeba już naklejać na przednią szybę fizycznego dowodu zakupu winiety. Kupując ją przez internet, nasz numer dowodu rejestracyjnego auta zostaje automatycznie dodany do bazy danych operatora.

Potwierdzenie otrzymujemy na maila lub smsem na telefon.

Innym, jeszcze prostszym sposobem na zakup winiety na Słowacji, jest zgodna z duchem czasu – aplikacja telefoniczna. Wystarczy ją pobrać na odpowiedni model telefonu: dla systemu Android → https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eznamka bądź dla systemu iOS → https://apps.apple.com/sk/app/eznamka/id1040605704?ign-mpt=uoD4 i tam dokonać zakupu.

Nawigacje GPS
Nawigacje GPS
Ranking najlepszych

Drogi płatne na Słowacji

Sieć dróg ekspresowych na Słowacji liczy sobie ponad 250 kilometrów. Stan ten jest ledwie 20% realizacją tego, co jest planowane, a większość z tras jest nadal w budowie. Poruszanie się drogami szybkiego ruchu na Słowacji wymaga zakupu winiet, co już wcześniej ustaliliśmy.

Drogi ekspresowe na Słowacji są oznaczone symbolem białego samochodu na granatowym tle. Natomiast drogowskazy są na nich koloru zielonego. Drogi ekspresowe są w tym kraju oznaczone dużą literką R oraz odpowiednią cyfrą: R1, R2, R3, R4, R5, R6, R7 i R8. Łączą one największe słowackie miasta oraz umożliwiają dojazd do granicy z Czechami, Węgrami i Austrią oraz oczywiście także z Polską.

Zobacz także nasz przewodnik, w którym omawiamy winiety i autostrady w Czechach.

Drogi szybkiego ruchu w Słowacji
Drogi szybkiego ruchu w Słowacji / Płatne drogi i opłaty drogowe na Słowacji + Winiety

To co różni drogi ekspresowe od autostrad, w Słowacji to nieco niższy ich standard. Można się po nich poruszać także maksymalnie do 130 km/h. Na mapie ich oznaczenia są białymi znakami na czerwonym tle. I tak na Słowacji mamy drogi ekspresowe:

  1. R1 – łącząca Trnawę z Rużombergiem
  2. R2 – która wiedzie z Chocholnej do Kosicke Olsany
  3. R3 – prowadzi od Trzciany do granicy w Sahy
  4. R4 – która biegnie od granicy w Vysny Komarnik, aż do granicy w Milhost
  5. R5 – która wiedzie od granicy w Mostach koło Jabłonkowa do Świerczynowiec
  6. R6 – prowadzi od granicy w Strelna do Belusa
  7. R7 – łącząca Bratysławę z Łuczeńcem
  8. R8 – która wiedzie z Nitra do Banovce nad Bebravou

W planach jest jeszcze budowa kolejnej drogi ekspresowej na Słowacji – R9, która ma wieść od miejscowości Lipniky do Sninu. Jeśli chodzi o szybką trasę R7, to podobno do końca 2021 roku, ma powstać odcinek łączący stolicę – Bratysławę z Koszycami.

Autostrady w Słowacji

Na Słowacji jest oddanych do użytku ponad 460 kilometrów autostrad. To trochę ponad 66% z planowanych tras, które nadal są w budowie. Jedynie autostrada D2 została w pełni ukończona. Prowadzi ona od zachodniej granicy z Austrią i łączy siecią drogową Węgry, Słowację, Austrię i Czechy.

Autostrady i winiety w Słowacji
Autostrady i winiety w Słowacji / Źródło: Wikipedia.

Zobacz także nasz przewodnik, w którym omawiamy winiety i autostrady w Austrii.

Budowa dróg szybkiego ruchu na Słowacji rozpoczęła się w latach 30-tych XX wieku. Pierwsze z nich prowadziły, a jakże mogłoby być inaczej, czyli do stolicy Czech – Pragi. Dziś autostrady łączą największe słowackie miasta oraz tereny przygraniczne. Obecnie prowadzone budowy skupiają się właśnie na tych strategicznych miejscach.

Aby poruszać się autostradami na Słowacji potrzebna jest winieta. Jedynie niektóre ich fragmenty, głównie chodzi obwodnice wokół większych miast są bezpłatne. Autostrady tym różnią się od dróg ekspresowych na Słowacji, iż mają przynajmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku plus oczywiście trzeci, dodatkowy, czyli awaryjny.

Na Słowacji, podobnie jak w innych krajach, znak informujący o tym, że wjeżdżamy na autostradę to symbol białego wiaduktu nad dwukierunkową jezdnią, wymalowane na granatowym tle. Każda z nich jest oznaczona dużą literą D oraz odpowiednią cyfrą: D1, D1, D3 i D4. Na mapie znajdziemy je jako białe symbole na czerwonym tle. Natomiast drogowskazy, podobnie do dróg ekspresowych są tutaj umieszczone na zielonym tle. I tak na Słowacji mamy autostrady:

  • D1 – która wiedzie z Bratysławy, aż do granicy w Zahor
  • D2 – która prowadzi od granicy w Brodske do granicy w Cunovo
  • D3 – łącząca Hricovske Podhradie z granicą w Skalite
  • D4 – prowadząca od granicy w Jarovce do granicy w Devinska Nova Ves

Najdłuższą autostradą, oczywiście docelowo ma być D1, która będzie łączyć stolicę z Koszycami. Obecnie trwa tam budowa, podobnie jak na odcinkach D3 i D4.

Opłaty drogowe w Słowacji

Opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji od 2019 roku się nie zmieniły (https://eznamka.sk/pl/evignettes/types-and-prices). Ceny winiet są uzależnione od czasu, na jaki je wykupujemy i tak do wyboru mamy:

  1. Winiety 10-dniowe w Słowacji, które obowiązują od wskazanej daty, przez kolejnych dziesięć dni. Koszt takowej to dokładnie 10 euro.
  2. Winiety miesięczne w Słowacji, które są ważne od wskazanej daty, przez kolejne trzydzieści dni kalendarzowych. To oznacza przykładowo termin od 5 marca do 4 kwietnia, godziny 23:59. Koszt takiej winiety to aktualnie 14 euro.
  3. Winiety roczne w Słowacji, które zakupione na przykład 1 stycznia bieżącego roku, są ważne aż do 31 stycznia następnego roku. Jeśli winiety roczne są kupowanej w każdym innym terminie, to normalnie zgodnie z nazwą można ich użytkować dokładnie przez 365 kolejnych dni.

Koszt rocznej winiety na Słowacji wynosi 50 euro.

Sprawa przyczepy na Słowacji jest tak rozwiązana, że jeśli jedziemy autem z takową i całość przekracza wagę 3,5 tony, to trzeba wykupić dodatkową winietę. Cena ich jest dokładnie taka sama, jak za samochód osobowy, czyli na 10-dni kosztuje 10 euro, na miesiąc 14 euro, a na rok 50 euro. Dotyczy to zarówno kategorii przyczep O1 (do 750 kg), jak i O2 (od 750 kg do 3,5 t włącznie).

Warto wiedzieć, że jeśli nas złapią na Słowacji, to brak wykupionej winietki, może zostać ukarany dziesięciokrotnością jej wartości, patrząc oczywiście przez pryzmat kategorii naszego pojazdu oraz długości naszego pobytu.

Winiety w Słowacji
Gdzie kupić winiety w Słowacji? Ile kosztują? Jaka cena? Drogi szybkiego ruchu i autostrady w Słowacji.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat jazdy po drogach na Słowacji?

Na Słowacji, podobnie jak u nas nie wolno prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu. We wydychanym przez nas powietrzu, alkomat powinien pokazywać 0,0 promila.

Przekraczanie dozwolonych prędkości na słowackich drogach, również może się skończyć karą mandatu. Po Słowacji jeździmy:

  • na terenach zabudowanych do 50 km/godz.
  • na terenach niezabudowanych do 90 km/godz.
  • na autostradach i drogach ekspresowych do maksymalnie 130 km/godz, jednak nie wolniej niż 80 km/godz.
  • na autostradach i drogach ekspresowych, na terenie zabudowanym do maksymalnie 90 km/godz, jednak nie wolniej niż 65 km/godz.

Przekroczenie tych wartości na Słowacji może nas kosztować od 800 euro mandatu wzwyż. Na uregulowanie kary mamy czas do 15 dni, jeżeli nie jesteśmy w stanie jej zapłacić na miejscu.

Jeśli chodzi o obowiązki każdego kierującego pojazdem na Słowacji, to:

  1. pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte u wszystkich pasażerów, z kierowcą na czele
  2. dzieci do wzrostu 1,5 metra muszą jeździć w specjalnych fotelikach lub na siedziskach
  3. w tym kraju obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu i rozmowy przez telefon
  4. światła mijania muszą być włączone przez cały rok
  5. każde auto powinno być wyposażone w: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe i lewarek oraz kamizelki odblaskowe
  6. jeśli chodzi o obowiązek jazdy w oponach zimowych, to trzeba je mieć kiedy na drodze jest gołoledź, lód czy spójna warstwa śniegu
  7. policja słowacka wymaga także naklejki PL lub tzw. unijnych tablic rejestracyjnych

Przydatne numery telefonów na Słowacji

  1. Ogólnoświatowy numer ratunkowy – 112
  2. Policja – 158
  3. Straż miejska – 159
  4. Pogotowie ratunkowe – 155
  5. Straż pożarna – 150
  6. Górskie pogotowie ratunkowe – 18300
  7. Pomoc drogowa – 18 124 lub +4212 682 492 11
  8. Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej na Słowacji – +421 2 5949 0211
  9. Ambasada RP na Słowacji telefon dyżurny (tylko w nagłych przypadkach) – +421 911 133 853

Jakie są Wasze przemyślenia dotyczące winiet i autostrad w Słowenii?

Mapa autostrad w Słowacji

Sprawdź na mapie rozmieszczenie autostrad w Słowacji:

Dodaj opinie na forum