Jazda po autostradach i drogach szybkiego ruchu w Słowenii jest płatna. Z tego też powodu przed wjazdem na autostradę trzeba wykupić winietę, która upoważnia do korzystania z nich. Co ciekawe zakup winiety nie jest obowiązkowy, gdyż na Słowenii istnieją także lokalne drogi, w całkiem dobrym stanie, którymi można poruszać się bez opłat.
Nie jest to może najwygodniejszy, ani najszybszy sposób podróżowania, ale na pewno ekonomiczniejszy. Wybór należy do was.
W dalszej części naszego poradnika dowiecie się jak ominąć płatne drogi w Słowenii, jaka jest cena winiet oraz jak wyglądają autostrady w Słowenii.
Winiety w Słowenii
Jeśli zdecydujemy się na wariant płatny, to musimy liczyć się z zakupem winiet. Można je nabyć jeszcze przed granicą słoweńską, na pobliskich stacjach benzynowych czy w sklepach.
Oprócz tego winiety kupimy oczywiście po wjeździe do Słowenii, w kioskach, sklepach (typu Kompas shop czy Spar) i na stacjach benzynowych, a także w urzędach pocztowych.
Nie ma co się martwic o kontrole, gdyż pierwsze z nich mogą się zdarzyć dopiero, za pierwszym punktem, gdzie winiety można w ogóle nabyć. Niestety nie kupimy ich na bramkach, które pobierają opłaty jedynie od autobusów i tirów.
Od jakiegoś czasu istnieje również możliwość nabycia winiet jeszcze u nas w kraju. Wystarczy wejść na stronę internetową, która pośredniczy w sprzedaży i kupić interesującą nas winietę.
Jednak trzeba się liczyć z prowizją, która może wynieść i 20% od ceny pierwotnej.
Rodzaje winiet w Słowenii
Przechodząc już do rzeczy, winiety w Słowenii są podzielone ze względu na rodzaj, a przede wszystkim wielkość pojazdu, którym się poruszamy. I tak do wyboru mamy winiety:
- na motocykle, które są oznaczone kategorią 1
- na auta osobowe do 3,5 tony oraz przedniej osi, mniejszej niż 130 cm, oznaczone kategorią 2A
- na auta do 3,5 tony, w których przednia oś wynosi 130 cm albo wyższej, oznaczone kategorią 2B
Drugim podziałem słoweńskich winiet jest czas w którym chcemy użytkować autostrady i drogi szybkiego ruchu w tym kraju. Do wyboru mamy takie opcje:
- tygodniową
- miesięczną
- półroczną (tak ale tylko dla motocyklistów)
- oraz roczną
Ile kosztują winiety w Słowenii?
Sprawdźmy!
Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC / AC
Ceny winiet na Słowenii
A ile kosztuje taka przyjemność podróżowania trasami szybkiego ruchu w Słowenii? Najmniej zapłacą kierowcy motocykli, gdyż tygodniowa winieta kosztuje tylko 7,5 euro, półroczna 30 euro, a roczna 55 euro.
Natomiast podróżując samochodem z kategorii 2A musimy zapłacić kolejno: 15 euro za tygodniową winietę, 30 euro za miesięczną i 110 euro za roczną.
Jeszcze więcej zapłacą auta z kategorii 2B, bo tygodniowa winieta wyniesie ich 30 euro, miesięczna 60 euro, a roczna aż 220 euro.
Warto też zaznaczyć, iż to nie wszystkie opłaty jakie Was mogą czekać podróżując przez Słowenię. Dodatkowo płatny jest również tunel Karawanken, umiejscowiony na granicy Austrii i Słowenii.
Koszt przejazdu przez niego wynosi 7,40 euro za samochód do 3,5 tony. Opłata ta dotyczy zarówno motocykli, aut osobowych, w tym także tych z przyczepą oraz kamperów, byle ich masa nie przekraczała 3500 kilogramów.
Gdzie trzeba przykleić winietę w Słowenii?
Sprawdźmy : )
Co jeszcze warto wiedzieć na temat winiet w Słowenii?
Przede wszystkim winietę trzeba przykleić w odpowiednie miejsce w aucie, by była dobrze widoczna dla ewentualnych kontrolerów. Najlepszym wyborem będzie wewnętrzna strona szyby, na przykład w lewym górnym rogu.
Na pewno nie mogą to być boczne szyby, ani miejsca przyciemniane, jeśli takowe mamy.
Jeśli chodzi o motocykle, to winietę naklejamy na jedną ze stałych części naszej maszyny. Motocykliści najczęściej naklejają je na szyby.
Kolejnym ważnym aspektem jest prawidłowe oznaczenie winiety. Robi to zazwyczaj sprzedawca, pytając od kiedy dana winieta ma być ważna i zaznacza odpowiedni dzień i miesiąc. Jeśli jednak kupujemy ją na przyszłość, musimy potem przed naklejeniem na szybę, sami to oznaczyć.
Warto również zachować dolną część winiety, w przypadku kontroli i jakiś niejasności.
Trzecim ważnym punktem w temacie winiet jest ich okres ważności. I tak kupując tygodniową winietę będzie ona ważna od dnia bieżącego, przez kolejnych sześć dni. Natomiast winieta miesięczna obowiązuje od dnia bieżącego, do dokładnie tego za miesiąc – na przykład od 4 sierpnia do 4 września. Natomiast winieta roczna ma największy bonus, gdyż kupując taką w grudniu powiedzmy 2019 roku, będzie ona obowiązywać przez cały 2020 rok, aż do stycznia 2021 roku. Jakby nie liczyć to praktycznie aż czternaście miesięcy.
Natomiast tipem dla podróżujących do Chorwacji na wakacje jest to, iż warto od razu zakupić winietę miesięczną, jeśli jedziemy na przykład na dwutygodniowy urlop. Zaoszczędzi nam to czasu, na ponowne kupowanie winiety w drodze powrotnej.
A cenowo wyjedzie na to samo.
Co grozi za brak ważnej winiety w Słowenii?
Brak winiety w Słowenii równa się mandat w wysokości 300 euro, czy nawet w górę. Kontrolę przeprowadza nie tylko słoweńska policja, ale i pracownicy firmy DARS, odpowiadającej za stan autostrad w tym kraju.
Przejdźmy teraz do autostrad w Słowenii.
Płatne drogi i autostrady na Słowenii
Na Słowenii jest aktualnie sześć dróg ekspresowych oraz pięć autostrad. To dokładnie przekłada się na 76,2 kilometry szybkich dróg oraz ponad 550 kilometrów autostrad.
Całkiem nieźle jak na tak nieduży kraj.
Różnica pomiędzy drogą ekspresową a autostradą jest taka, że ta pierwsza nie ma trzeciego pasa awaryjnego na jezdni. Na szybkość poruszania się tymi płatnymi drogami wpływają również bezkolizyjne węzły komunikacyjne, które są znacznie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych skrzyżowań.
Oznakowanie autostrad i dróg ekspresowych w Słowenii jest dosyć intuicyjne. Pierwsze z nich opatrzono literką A od słowa avtoceste, te drugie z kolei w języku słoweńskim brzmią hitre ceste i z tego też powodu oznakowano je literą H.
I tak drogi ekspresowe w Słowenii łączą ze sobą następujące miejscowości:
- H2 – Pesnica z Maribor i Slivnica
- H3 – północna obwodnica Ljubljany (stolicy)
- H4 – Razdrto z Ajdovscina i Nova Gorica oraz Vrtojba
- H5 – Skofije z Dekani oraz z Koper i Dragonja
- H6 – Koper z Izola i Lucija
- H7 – Dolga vas do węgierskiej granicy
Zobacz jak się jeździ po autostradach w Słowenii:
Natomiast autostrady łączą takie miejscowości:
- Autostrada A1 – Sentilj v Slovenskih goricach – Maribor – Celje – Ljubljana – Postojna – Koper (Dekani)
- Autostrada A2 – Tunel Karawanki – Kranj – Ljubljana – Novo Mesto – Obrezje (granica z Chorwacją)
- Autostrada A3 – Divaca – Fernetici (granica z Włochami)
- Autostrada A4 – Slivnica – Ptuj – Zagornje Gruskovje (granica z Chorwacją)
- Autostrada A5 – Dragucova – Murska Sobota – Pince (granica z Węgrami)
Jakie są ograniczenia prędkości na autostradach w Słowenii?
Co jeszcze warto wiedzieć o płatnych drogach i autostradach w Słowenii?
Po pierwsze ograniczenie prędkości na autostradach w Słowenii wynosi 130km/h, a na drogach ekspresowych ledwie 100km/h.
Przy czym warto dodać, iż słoweńska policja nie jest pobłażliwa i jeśli będziemy jechać zbyt szybko, na pewno zostaniemy ukarani wysokim mandatem.
Po drugie jeśli opuszczamy samochód na drodze ekspresowej, czy na autostradzie w Słowenii musimy mieć na sobie kamizelkę odblaskową, my oraz wszyscy pasażerowie. Na wyposażeniu pojazdu musi być również apteczka, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki oraz gaśnica. Na drogach w Słowenii jeździmy w zapiętych pasach oraz na włączonych światłach mijania, bez względu na porę dnia czy roku.
Jeśli chodzi o korki czy prace remontowe na drogach w Słowenii, warto być na bieżąco ze stroną głównej firmy obsługującej autostrady – https://www.dars.si/INTERACTIVE_MAP Tu można dowiedzieć się o natężeniu ruchu drogowego oraz ewentualnych przeszkodach i wypadkach.
Warto też znać podstawowe numery alarmowe w Słowenii:
- 113 – policja
- 1987 – pomoc drogowa
- 112 – europejski numer alarmowy
- +386 1 436 54 50 – Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej na Słowenii
- +386 0 41 750 508 – Ambasada RP na Słowenii, numer alarmowy (tylko w nagłych przypadkach)
Ile kosztuje paliwo w Słowenii?
Ceny paliwa w Słowenii obecnie są na poziomie:
- benzyna 95 – 1,25 euro za litr
- olej napędowy – 1,22 euro za litr
- LPG – 0,58 euro
Jak ominąć płatne drogi w Słowenii?
To temat, który zazwyczaj interesuje osoby, podróżujące na wakacje do Chorwacji. Prawda jest taka, że przez Słowenię jedzie się wówczas tranzytem tylko przez około 60 kilometrów, a winieta na tydzień kosztuje te 15 euro. Nie jest to najmniejsza opłata za przejazd autostradami w Europie.
Dlatego tak wiele osób próbuje przejechać przez Słowenię omijając płatne drogi.
Najpopularniejszą trasą, dzięki której nie trzeba wykupować winiety w Słowenii jest ta prowadząca od Leibnitz, przez Bad Radkersburg, Ljutomer, Vuzmetinci oraz Kog, następnie przez Jastrebci i Vitan, do Sredisce ob Dravi. Z tym, że na pewno zajmie ona więcej czasu, niż przejazd słoweńskimi autostradami.
Więcej na temat płatnych dróg, winiet i autostrad w Słowenii znajdziesz w serwisie konsulat-slowenia.com.pl. Tam też pełna gama informacji o wakacjach w Słowenii.
A jak wygląda sytuacja kiedy trafiamy na przejście graniczne Słowenia-Chorwacja?
Na koniec sprzedamy Wam jeszcze jeden tip dotyczący przejazdu przez Słowenię na urlop do Chorwacji. Często w sezonie bywa tak, że najpopularniejsze przejścia graniczne między Słowenią a Chorwacją bywają zatłoczone i trzeba dodatkowo stać w kolejce do odprawy paszportowej. Za to na innych, mniejszych prawie w ogóle nie ma tłoku. Tam właśnie zostaniemy odprawieni od ręki. Trzeba tylko celować w jedno z 57 przejść granicznych, ale tych mniej znanych.
Mapa autostrad w Słowenii
Zobacz na mapie rozkład autostrad w Słowenii: